חוקרים צעירים

ינואר 23, 2017 ע"י

מאת מיה ישראלי417

זו כבר השנה השלישית ברציפות שבה חווים תלמידי ביה"ס קהילתי קציר תהליך למידה חדשני ומשמעותי בשיטת למידה מבוססת פרויקטים (P.B.L). מדובר בתהליך למידה חווייתי שמאפשר לתלמידים לחקור נושאים מגוונים לעומק ולהפיק תוצרים יצירתיים. זאת כאשר כל תהליך הלמידה מתבצע בקבוצות בהנחיה ובהובלת צוות ביה"ס בשיתוף פעולה עם "ערי חינוך".

לאחר מספר חודשים של עבודה מאומצת על הפרויקטים, התקיים ביום שישי יום חשיפה, במהלכו הציגה כל כיתה את תוצרי הלמידה בפני ההורים. לאחר מכן התקיים יריד פרויקטים כשהתלמידים מסבירים למתעניינים על הדגמים שבנו ואת הרעיון שעומד מאחוריהם.

גם השנה, כמו בשנתיים שעברו, התלמידים השקיעו זמן, מחשבה והרבה יצירתיות והפיקו תוצרים מקוריים להפליא ומדהימים בחשיבה וגם בביצוע. ביום שישי ביה"ס הפך לתערוכת למידה גדולה וצבעונית, כאשר כל הביתנים עוצבו בצורה מעוררת התפעלות. והכי חשוב באמצעות הפרויקטים התלמידים למדו את הנושא בצורה חווייתית שללא ספק מסייעת להפנמת החומר הלימודי לטווח ארוך הרבה יותר מאשר בדרך של שינון.

388

את יום החשיפה פתח טקס קצר בו הוענקו תעודות ל-9 תלמידים מכיתות ה' ו-ו' שעלו לשלב חצי הגמר בחידון החלל והאסטרונומיה השלישי ע"ש אילן רמון ז"ל: הדר מסליס, איתי רווינסקי, איה פרידלנדר, תהל ישראלי, יסמין אורביאנו, עומר קראוס, איתמר כהן אהרוני, יותם בר טל, ליאן אלקבץ.

הלמידה התקיימה במסגרת פרויקט "אמירים" בהנחייתה של המורה מירב בן עמוס ובעלה, אילן. תלמידי הפרויקט השקיעו שעות בלמידה עצמית תוך חקירה לעומק של נושא האסטרונומיה המורכב והקשה וגילו ידע רב ובקיאות מופלאה.

בתחרות השתתפו כ-200 בתי ספר מכל רחבי הארץ, ולשלב חצי הגמר עלו 25 בתי ספר בלבד, ביניהם בי"ס קציר. הישג מרשים ומכובד ביותר.

380

 

שלב חצי הגמר כלל משימה לבנות דגם של גשושית דמיונית שאמורה להגיע ליעד מסוים ולבצע משימה כלשהי. בי"ס קציר בחר לבנות את גשושית "קצירופה" שאמורה להישלח ל"אירופה", הירח של צדק, ולקחת דגימה של קרח כדי לבדוק אם יש עליו חיים.

399

גשושית קצירופה

תשעת התלמידים, בסיוע אילן בן עמוס ומספר הורים מתנדבים, עמלו והשקיעו בבניית דגם מורכב ומיוחד, שהושקעו בו הרבה מחשבה, יצירתיות וזמן. לצערנו, לא עלינו לגמר.

 

400

גשושית קצירופה

 

 

 

 

 

 

 

להלן תוצרי הלמידה שהפיקו התלמידים לפי כיתות:

חטיבה צעירה: פרויקט רב תחומי בנושא "ירושלים".

כיתה ב': תחום דעת תורה נושא – "בריאת העולם".

כיתה ג': תחום דעת מולדת, נושא – "דתות ירושלים".

כיתה ד': תחום דעת מדעים, נושא – "מים".412

כיתה ג'-ד' 2: תחום דעת מדעים, נושא – "נביטה".

כיתה ה': תחום דעת גיאוגרפיה נושא – "הכר את האחר בשביל ישראל".

כיתה ה'-ו' 2: תחום דעת חינוך גופני נושא הקשר בין מכב"י למכביה".

כיתה ו': תחום דעת אנגלית נושא – "רק ספורט".

קבוצת אמירים: נושא – "מבנים משפיעים".

379411

413 407382390

נושאים קשורים

תגיות

שתף דף זה

468 ad