צובעת רעיונות

אוקטובר 29, 2014 ע"י

מאת מיה ישראלי

מיטה הפכה למחיצה וארון ספרים

מיטה הפכה למחיצה וארון ספרים

כשנכנסים לבית של איריס אשוח נתקלים בהרבה צבע – של הרהיטים בפנים ושל הפריטים הרבים בגינה, מה שעושה שמח בלב. כאשר רוב הפריטים והרהיטים נאספו מהרחוב ועברו תהליך של מיחזור. איריס המוכשרת והיצירתית אוספת פריטים, משייפת צובעת, משנה ייעוד והתוצר שמתקבל הוא יפיפה, ייחודי, מעניין ושונה מ"קו הייצור" האחיד שנהוג כיום בעיצוב הבית. מה שמקנה לבית אופי מיוחד וחמים.

טרנד המיחזור הולך ותופס תאוצה. אמנם רוב האנשים עדיין מסתפקים במיון אשפה (בעיקר בקבוקים ועיתונים), אבל ישנם גם כאלה שאוספים רהיטים שנזרקו משפצים ומקבלים מוצר מחודש עם אופי. חסידי המיחזור מסבירים שתיקון מוצרים קיימים במקום רכישת מוצרים חדשים שומר על עולם ירוק יותר, חוסך בכריה של חומרי גלם, מונע בזבוז, מפחית את זיהום האוויר ואת כמויות האשפה.

למרות שמדובר ברעיון שנראה לכאורה חדשני, הרי שרעיון המיחזור החדש הזה מבוסס, לפחות בחלקו, על פעולות שבעבר היו נפוצות מאוד. פעם לא נטו לרכוש מוצרים חדשים כמו בימינו. למי ששכח – אם הנעלים נקרעו היו הולכים לסנדלר, חור במכנסיים היו תופרים ומתקנים, הספה התיישנה מרפדים מחדש, מוצר חשמלי התקלקל מתקנים.

DSC01271

גם איריס נשאבה לטרנד המיחזור. זה התחיל לפני כשנתיים כשהחליטה לצבוע את העציצים בגינה, כדי שיהיה צבעוני בעיניים. יום אחד ראתה כסאות זרוקים ברחוב, הם נאספו לחצר, שוייפו ונצבעו והפכו לחדשים. "אנשים זורקים דברים מהממים לרחוב", אומרת איריס, "רק צריך לקחת לצבוע ומקבלים רהיט יפה כמעט בחינם".

עציץ מקופסת שימורים כולל המכסה

עציץ מקופסת שימורים כולל המכסה

 

 

את הרעיונות איריס שואבת מכל מיני מקומות. למשל מההפלגה לקפריסין "ייבאה" את הרעיון המדליק של שתילת פרחים בתוך קופסאות שימורים גדולות ובפחי צבע. כשחזרה לארץ אספה פחי צבע וקופסאות שימורים כולל המכסים, צבעה והקימה מהם גינת תבלינים צבעונית.

איריס חיפשה תחביב שמצריך עבודת ידיים ופשוט נשאבה לעולם המיחזור. לדבריה, עם הזמן מפתחים ראיה לדברים שונים ומיוחדים וגם אנשים מביאים לה כל מיני דברים שרואים או מוצאים על הדרך. "עם קצת דמיון", אומרת איריס, "אפשר למחזר כל דבר שמוצאים למשהו שימושי".

כך הפכה מיטה זוגית שנקנתה מזמן מ"דידי", שעשויה מכפות תמרים, לרהיט דו-שימושי – ארון ספרים ומחיצה. מגירות של שולחן נצבעו בכחול והפכו למדפים באמבטיה. פומפייה ישנה נצבעה והפכה למובייל עם צדפים וחרוזים. אהיל ישן הפך למעמד תלוי לעציצים. תריס רפרפת ישן נצבע ונתלה על הקיר בחוץ ועליו נתלו עציצים מקופסאות שימורים. חלק מארובה הפך לעציץ מיוחד. פחי צבע הפכו לגינת תבלינים צבעונית. דלת ישנה הפכה למעמד לתליית עציצים.

 

המטבח קיבל צבע

המטבח קיבל צבע

גם המטבח הפשוט והסטנדרטי הפך בעזרת שילוב צבעים נועז לצעיר, שובב ונעים הרבה יותר מהפורמייקה הפשוטה ונותן זריקת צבע ואור לכל הבית. וכסאות יש המון, גם בבית וגם בחוץ, בכל קשת הצבעים. למרות שזה אולי נשמע צבעוני מדי, במציאות מתקבל שילוב הרמוני להפליא. במיוחד בהשוואה לצבע הלבן/שמנת המשעמם ששולט כיום ברוב המטבחים המעוצבים.

לאיריס רקע אומנותי שמסייע לה בעבודת המיחזור. היא למדה עיצוב גרפי בשלוחה של הטכניון וצורפות במכללת הרמלין, ואת היצירתיות "ינקה" מהבית. "אמא הייתה לוקחת אותנו בחופשים לחנויות יצירה, היינו קונים חרוזים, צבעים וחוטים ויושבות בבית ומכינות כל מיני דברים".

פומפייה הפכה למובייל

פומפייה הפכה למובייל

כיום המיחזור מהווה רק תחביב. "אני יכולה לשבת שבת שלמה לשייף ולצבוע רהיטים. יכול להיות שבעתיד אפתח סטודיו שבו אוכל לשפץ רהיטים ולמכור. יש לי שכן שכל פעם שעובר לידי אומר שהוא בודק שאין לי מברשת צבע שלא אצבע אותו בטעות". אגב, גם את היאכטה שלהם "ג'יזל", ארז ואיריס צבעו ושיפצו לבד.

מגירות עברו הסבה למדפים באמבטיה

מגירות עברו הסבה למדפים באמבטיה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אהיל ישן הפך למעמד תלוי לעציצים

אהיל ישן הפך למעמד תלוי לעציצים

 

לאלה שהתמונות עשו להם חשק לנסות גם, איריס מנדבת מספר טיפים:

"חשוב לעבוד על משטח נקי, את קופסאות השימורים לחורר למטה. הצבעים הם פוליאור או נירלט, של טמבור ויעקובי. אני קונה כמה בסיסים ומערבבת אותם יחד עד שיוצא לי גוון שמוצא חן בעיני, לכן יש הרבה צבעים שלא ניתן לחזור עליהם ממש במדויק, אבל זה מה שאני אוהבת, שלכל דבר יש את הגוון הייחודי שלו. ולא לדאוג, אם קופסאות השימורים מחלידות אז החלודה טובה לצמחים".

תריס הפך למתלה עציצים

תריס הפך למתלה עציצים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מריצה הפכה למעמד לאדנית עם פרחים

מריצה הפכה למעמד לאדנית עם פרחים

כמו שאתם רואים אין סיבה לרכוש מוצר חדש כאשר ניתן לשפץ את הישן. אפשר לשבת עם הילדים וליצור דברים חדשים ממוצרים שנחשבו כמיועדים לאשפה. דרך זו מעצימה את הנטייה למחזר באופן כללי, והופכת את המודעות לחיסכון צרכני לרבה יותר.

מה החלום שלך?

"החלום שלי ושל ארז לבנות בית מחומרים ממוחזרים, במו ידינו".

גינת תבלינים בפחי צבע

גינת תבלינים בפחי צבע

 

דלת ישנה הפכה למתלה לעציצים מקופסאות שימורים

דלת ישנה הפכה למתלה לעציצים מקופסאות שימורים

נושאים קשורים

תגיות

שתף דף זה

468 ad