מתחילים מבראשית

דצמבר 29, 2013 ע"י

מאת מיה ישראלי

מסתבר שגם אירוע מסורתי כמו קבלת ספר התורה אפשר להפוך לחוויה מרתקת ומהנה, ולא להסתפק בעוד טקס משמים ומשעמם של דקלומים, שירים וריקודים כשהכיבוד הוא החלק שכולם מחכים לו.

DSCF3969

ביום שישי נסעו תלמידי כיתה ב' והוריהם לכפר פינס לקבלת ספר תורה. התאספנו ב-8:00 בבוקר בכיתה. התלמידים והמורה יפה היו נרגשים ביותר לקראת האירוע, בעוד על פני ההורים נסוכה מן הבעה של 'בואו נגמור עם זה מהר כי יש לי מלא סידורים וקניות לשבת'.

השתתפות בטקס דתי ועוד בבית כנסת די מרתיעה חילוניים שחוששים "מניסיון להרבצת תורה". את זה מסתבר יודעים היטב גם הדתיים ולכן הם הכינו תוכנית קלילה עם נגיעות לייט מעולם הדת.

בנות השירות של מרכז סיור ולימוד "בשבילנו" – חריש קידמו את פנינו ברחבת בניין האולפנה בכפר פינס והצמידו עניבה כחולה לבנים, וסיכת ראש בצורת פרח לבנות. כל ילד קיבל מאפינס אישי עליו ספר תורה קטן מבצק סוכר שהכינה אביטל, אימא של איתמר. היה יפה וטעים. בתוך הבניין קיבלו התלמידים הסבר וגם המחזה קצרה על אופן העברת התורה מדור לדור והמורה יפה ברכה.

DSCF3978

התחלקנו לשתי קבוצות. באחד החדרים פגשנו את איתן – סופר סת"ם שהסביר איך כותבים את התורה, תוך הדגמה של כתיבת האותיות והסבר על הקולמוס המחודד אותו מעטרת נוצת תרנגול הודו, על הדיו המיוחדת ועל הקלף העשוי מעור של פרה. התלמידים היו מרותקים לדמותו ולסיפורים שסיפר וגם התנסו בכתיבת האותיות ב', ד' ו-פ'.

DSCF3981

DSCF3988

בחוץ התארחנו באוהל של אברהם אבינו, שכמכניס אורחים ידוע הכין במיוחד עבורנו בצק, בעוד אשתו הייתה עסוקה בהכנת חלות לשבת. מהבצק הכינו הילדים פיתות אותן אפו על הטאבון ואכלו בהנאה מרובה עם שוקולד.

DSCF4007

לקראת החלק האחרון של הטקס קיבלו התלמידים מעודדות וצעדנו בתהלוכה עליזה וססגונית, מלווים במוסיקה, ברחובות המושב לכיוון בית הכנסת. שם קיבלו התלמידים מאיתן מיודענו הסבר קצר על בית הכנסת ועל ארון הקודש וכולם הצטלמו תחת החופה.

הטקס עצמו היה מקסים ומרגש ביותר. יפה המורה ורונית המנהלת ברכו את התלמידים, שעמדו נרגשים מאוד על הבמה, על קבלת הספר. כל תלמיד קרא משפט וביחד כולם שרו כמה שירים. וגם רואי לוי, אבא של זוהר, שר שני שירים. בסיום הטקס כל תלמיד קיבל מיפה את ספר בראשית, אותו עטף וקישט, ושקית הפתעות, וכמובן לא פסחו על מנהג זריקת סוכריות הטופי.

DSCF4021

תודה למועצה הדתית ו"בשבילנו" על הארגון וההפקה, על תרומת האוטובוס ובמיוחד על החוויה המיוחדת והשונה שהענקתם לילדים. תודה לרונית גבע המנהלת על הארגון והתיאום בין כל הגורמים שתרם להצלחת האירוע. תודה מיוחדת למורה יפה טורג'מן שהפיקה טקס מרגש ומקסים ולתלמידים המתוקים ששיתפו פעולה. ותודה אחרונה לאביטל על הכנת העוגה המושקעת. הייתה מסיבה מקסימה ומיוחדת. התלמידים וגם ההורים מאוד נהנו מכל הפעילויות. חוויה שתיזכר.

DSCF4016

קריאה נעימה לכל התלמידים בספר הספרים המרתק שמשלב היסטוריה ואגדה – הספר היחיד שאפשר למצוא בו הכל: הרפתקאות, משלים, מתח, דרמה, חוקים, סיפורי חיים, גיבורים, לוחמים, ניסים ומה לא.

הברכה שהקריאה בטקס רונית גבע, מנהלת ביה"ס

משה קיבל בסיני את התורה וליהושע, תלמידו, אותה מסר,

מאז היא עוברת מדור לדור, ועכשיו הגיע תורכם – אותה לשמור.

DSCF4025

אלפי שנים, אלפי דורות,
דרך סבים, סבתות, אמהות ואבות, בדרך ללא דרך ובתלאות
עוברת התורה המופלאה הזאת.
ומה מצוי בזה ספר הספרים
אותו אימצו עמים רבים?
למדתם כבר על ימי הבריאה והכרתם את אדם וחווה.

תפגשו את אברהם ושרה ותלמדו על מה היא צחקה.

תפליגו עם נוח והחיות בתיבה ואת ים סוף תחצו בגאווה.

מהתורה תקבלו ערכים חשובים ותלמדו דרכה על מעשים טובים.

תלמדו על עוצמתן הרבה ומידותיהן הנפלאות של האמהות

ועל אהבת האדם כפי שחוו אותה האבות.

מאחלת לכם תלמידים יקרים שהמפגש עם התורה ימלא אתכם באורה.

שתשכילו, תלמדו, תרחיבו אופקים ותעשירו את עולמכם.

ליפה המחנכת היקרה, תודה על כל העשייה. מאחלת אני ביום חגיגי זה שתמשיכי לעבוד עם התלמידים בהנאה כבראשונה, עם אור בעיניים והרבה נשמה.

ולכם ההורים  – לוו את התלמידים בלימוד התורה, תהינו יחדיו מהסיפורים ושימו דגש על עקרונות וערכים.

בהזדמנות זו אני רוצה להודות לכולכם על השותפות המופלאה לה כולנו זוכים מכם מתחילת השנה. על שפע הפעילויות שהעברתם בכיתה, הפרגון והתמיכה.

נושאים קשורים

תגיות

שתף דף זה

468 ad