שוטי שוטי ספינתי

דצמבר 20, 2013 ע"י

מאת מיה ישראלי

פעם יאכטה היה שם נרדף לעושר מופלג ולחיי מותרות, והפלגה ביאכטה הייתה חלום ששמור לגיל הפנסיה. מאז הרבה מים זרמו בים ואחזקת יאכטה קטנה הפכה לתחביב הרבה יותר עממי, זמין ולא מאוד יקר. ובשביל להפליג ביאכטה כבר לא צריך לחכות לגיל פרישה ולא צריך לשבור תוכניות חסכון, אפילו ילדים יכולים.

ארז ורדי, אלוף בשייט מפרשיות וסקיפר, הקים בי"ס לשייט כדי להנגיש את עולם השייט בכלל, וההפלגה ביאכטה בפרט, ולהפוך אותה לחלק מתרבות הפנאי. לדבריו, ללמוד לתפעל יאכטה עושה נפלאות למבוגרים ובמיוחד לילדים. עצם היציאה לים הפתוח והעבודה בצוות יוצרים בתוך הקבוצה דינמיקה מיוחדת במינה שתורמת המון לביטחון העצמי, לתחושת המסוגלות והעצמאות ולבניית ערך.

ביה"ס ורדי ולה (מפרש באיטלקית) הוא בי"ס קטן ומשפחתי שמציע מגוון של קורסים וסדנאות שייט לילדים ולמבוגרים במחירים אטרקטיביים. החל מסדנאות שייט לילדים בחופשות, דרך הפלגות יומיות קצרות ועד להוצאת רישיון סקיפר. הכל נעשה על היאכטה המפורסמת ג'יזל שעוגנת במרינה הציורית של עכו.

ארז בן 10 מתקן 420

ארז בן 10 מתקן 420

ארז חי ונושם ים מאז שהוא זוכר את עצמו – אביו, דני, היה שייט תחרותי בחיפה והתחרה בסירות ובמפרשיות. ארז נולד בקרית מוצקין ובגיל 6 עברה המשפחה לגור בשבי ציון כדי להיות קרובים לים. "כל האנשים במושב היו בים", מספר ארז, "כך שאי אפשר היה שלא להישאב לתוך זה. התעסקנו בכל מה שזז במים – שחינו, גלשנו וגם בנינו סירות. לקחנו פלטות עץ, בנינו סירות והפלגנו בנחל בית העמק, כאשר אבי מהווה מודל חיקוי".

כך התאהב ארז בים בגיל צעיר ובמושב, שהיה לו בזמנו מועדון שייט מפואר, החליטו לקנות שתי סירות מפרש מדגם שמשונית כדי לקדם את הדור הצעיר. ארז, שהיה הצעיר בחבורת הנערים, בסה"כ בן 10, התחיל להפליג על הסירה עם נער בן 13. "עשו מחנה אימונים בשדות ים לכל השיוטים", נזכר ארז, "זה היה קורס שייט תחרותי ראשון בארץ. כיכבנו ברמה אחת מעל כולם, היינו טובים ונצחנו באליפות ישראל. הייתי רק בן 10".

מי שהפך לבן זוגו לסירה ולשייט היה גיא ברוקמן, אחיו הצעיר של שמשון שהיה אלוף עולם. הם התחרו במכביה ובתחרויות בעולם. כשהיה בן 13.5 התחיל להתחרות בדגם 420. למרות שהיה ספורטאי מצטיין ומבטיח הוא התגייס לצבא ושירת כמדריך בקורס חובלים וסיים את הצבא עם רישיון סקיפר.

על תורן האוראוניה באילת

בגיל 20 ניצח במכביה בדגם 420 ולאחר מכן פרש כי הבין שמבחינה פרקטית לא יוכל לעמוד בהוצאות הגדולות של אימונים לקראת האולימפיאדה. ארז: "כדי לחיות כספורטאי צריך ספונסר ולא היה מי שיממן את זה". גם מועדון השייט שבי ציון התפרק בשנת 1986 כי לא היה דור המשך.

לאחר שהשתחרר מהצבא נסע ארז לדרום צרפת ועבד בתור סקיפר. כשחזר לארץ עבר לעולם שמתחת למים. הוא עשה קורס מדריכי צלילה ולימד בעכו ובאילת, במקביל אימן את מועדון השייט באילת.

לפני עשר שנים עבד בהרצליה בתור מאמן שייט במועדון הנוער "בני הרצליה" ותוך כדי עבודה התוודע לתחום תפירת המפרשים ונדלק. הוא למד לתפור מפרשים והתחיל לייצר ולמכור.

ואז לפני כ-3 שנים הכיר את איריס אשוח, שבדיעבד התברר שבילדותם גרו באותה שכונה, הם הפכו לזוג וגם לשותפים בעסק. איריס אחראית על הצד השיווקי וארז אמון על הצד המקצועי. כך החליטו השניים למנף את יכולות ההדרכה של ארז ולפתוח בי"ס לשייט. הם רכשו יאכטה ומארגנים סדנאות שייט לילדים, קורסי סקיפרים, משטים והפלגות לחו"ל. וכשירות משלים פתחו חנות וירטואלית ומוכרים און ליין ציוד וביגוד של המותג Rooster.

לארז ניסיון רב בהדרכה – הוא בוגר קורס מאמני שייט בווינגייט וקורס מדריכי צלילה, שם למד שיטות הדרכה לילדים. לכן אך טבעי שהחליט להנחיל לדור הצעיר את אהבתו לשייט ולים באמצעות סדנאות שייט לילדים שמתקיימות פעמיים בשנה – בחופשת הפסח ובחופש הגדול. מדובר בסדנה בת 5 ימים כולל לינה במסגרתה לומדים הילדים איך להשיט יאכטה – מתיחת מפרשים, תרגילי פיקוד וניווט והם אחראים גם על ארגון היאכטה – הכנת ארוחות, ניקיון וסידור היאכטה. ויש עוד כל צ'ופרים, כמו הפלגה לריכוזי דולפינים כשבדרך ארז מספר על יונקים ימיים.

סדנת שייט לילדים

סדנת שייט לילדים

"אני אוהב ללמד ילדים", מגלה ארז, "הם אמיתיים, לא משקרים ושואלים שאלות מאתגרות ואני לומד מהם הרבה. הם שמים את האגו במקום אחר, וכך מלמדים נקי. הם גם מאוד יצירתיים ומייצרים מהר פטנטים, וביום השני של הסדנה הם נפתחים ומפתחים שיחות מעניינות. פתאום מגלים שיש שותפים ממקום אחר".

IMG_3006

כמו כן, יש קורס סקיפרים בלימוד עצמי, מה שמוזיל מאוד את העלות והופך את החלום לקבלת רישיון סקיפר לבר השגה. הרעיון שלומדים את החומר התיאורטי לבד ומקבלים המון שעות הפלגה, כך שהחומר העיוני מיושם ומוטמע מיד כפרקטיקה. לדברי ארז, 5 אנשים מקציר לומדים בקורס מתוכם אישה אחת. אחד שסיים מתכנן לחצות את האוקיינוס בארה"ב.

בנוסף, ישנם קורסים קצרים – הפלגות יומיות של 4 שעות בקבוצה של 4-10 אנשים. לומדים תפעול בסיסי של סירה כולל הפלגה קצרה.

יש לך רעיונות נוספים?

"אני רוצה לפתוח חוג דו חודשי לנערים בני 17 שישלב לימוד תיאורטי של תחום השייט ויציאה להפלגה בסירה".

ג'יזל היא יאכטה מיוחדת עם עבר מפואר וסיפור מעניין

"ג'יזל נבנתה בארה"ב בשנת 1972 כדי להתחרות באליפות העולם, והיא ניצחה באליפות באותה שנה. בשלב מסוים היא נקנתה והובאה ארצה ע"י נחום בן גל, המכונה "חתולי", ונחשבה ליאכטת פאר ושימשה בעבר ללימודי שייט. היא יאכטה מסיבית בעלת שני תרנים ששוקלת 16 טון, אורכה 13.5 מטר ויש בה 10 מיטות. כשהייתי בן 10 ראיתי את "חתולי", המפרשן העברי הראשון, משיט את היאכטה ואמרתי בלב: 'זו היאכטה שאני רוצה'.

"לפני שנה וחצי מכרתי את היאכטה שהייתה לי ובמקרה הגיע אלי בחור שהציע לי את ג'יזל. אמנם ראיתי אותה עוגנת בקישון אבל לא ידעתי שהיא מוצעת למכירה. בו ביום קניתי אותה. אנחנו מנצחים איתה בתחרויות בסופי שבוע – שיוטי אח"י אילת, שיוטי דקר שיוט עכו. זו יאכטה מרשימה וכייפית".

P1010408

למה תחרויות השייט בארץ לא מושכות צופים?

"השייט בארץ לא מושך קהל, כי מדובר בספורט שעבור הצופה הוא משעמם. אין טריבונות בחוף אין ספונסרים אין חופים שמפרגנים ואין מספיק מרינות.

"בעולם, לעומת זאת, יש פתיחות של האיגודים של הממשלה ויש פרסום ענק. בארץ מאוד יקר מבחינה בירוקרטית לארגן שיוטים ואין מקומות ירידה לכלי שייט".

מה כל כך כייף בהפלגה?

"מתנתקים לעולם אחר. יש שקט מסביב ומרגישים את הטבע. הים נותן  תחושה של חופש מהחיים, זה לחיות אחרת".

מה החלום שלך?

"לקחת פסק זמן של שנה שנתיים ולצאת עם איריס להפלגה מסביב לעולם".

נושאים קשורים

תגיות

שתף דף זה

468 ad