פותחים את הלב

נובמבר 10, 2013 ע"י

מאת: מיה ישראלי

מנהג מקסים וחשוב הנהיגה מנהלת ביה"ס, רונית גבע – טקס ראש חודש. בתחילת כל חודש עברי מתקיים בביה"ס טקס קצר ומושקע עליו אחראית כל פעם כיתה אחרת.

במהלך הטקס מציגים תלמידי הכיתה האחראית את ערך החודש הנבחר ואת התכנים בהם יעסקו בביה"ס במהלך אותו חודש. התלמידים משלבים בטקס קטעי קריאה ושירה. בנוסף, נערך מופע של להקת המחול.

טקס 3

כמו כן נמסר מידע על החודש –  אפיונים, דגשים, תאריכים חשובים בעבר ובהווה. בכל טקס מתייחסים לערך החודש שחלף ומהן הפעילויות שנעשו ולערך החודש החדש, זאת כדי לשמור על רצף.

לדברי רונית, הרעיון הוא לכנס את כל תלמידי ביה"ס מידי ראש חודש, ליצור תחושת שותפות וגיבוש כלל בית ספרי סביב הערכים המובילים בעשייה הבית ספרית על-פי תוכנית מפתח הל"ב (החינוך לחיים בחברה).

תוכנית מפתח הל"ב מתמקדת בנושאי הליבה המרכזיים בתחום החברתי-ערכי ומדגימה אופנים שונים ליישמם בראי חודשי השנה ובמעגלים השונים: קשרי פרט קבוצה, הכיתה כקבוצה חברתית, בית הספר, הקהילה והלאום.

התוכנית שמה דגש על למידה מתוך התנסות ועשייה ומתפתחות בשכבות הגיל השונות. התוכנית כוללת למידה חברתית בראי חודשי השנה תוך יצירת קשרים לתכנים הנלמדים ללוח השנה ולמסגרות השונות בכיתה ובביה"ס.

עוד על תוכנית מפתח הל"ב אפשר לקרוא כאן.

טקס

עד כה התקיימו שלושה טקסים:

ראש חודש תשרי תלמידי כיתה ה'2 הציגו את ערך החודש – שיתוף והשתתפות. כיתה ה'2 הפיקה "הפסקה פעילה" לקראת היציאה לחופשת יוה"כ-סוכות, שכללה פעילויות שונות בתחנות.

ראש חודש חשוון – ערך מעורבות חברתית. תלמידי כיתה ו' 1 הציגו מידע על חודש חשוון, קיבלו על עצמם לשגרר את הערך מעורבות חברתית והובילו את הבחירות למועצת התלמידים שנערכו במהלך החודש.

בנוסף, תלמידי שכבת ו' התרימו את התושבים למען האגודה למלחמה בסרטן.

ראש חודש כסלו – ערך שונות. את הטקס הנחו תלמידי ו' 2, וכן הופיעה להקת המחול של תלמידות ד'. במהלך החודש יערכו פעילויות סביב הנושא השנתי "האחר הוא אני".

להלן הערכים של החודשים הבאים:

טבת – ניהול קונפליקטים

שבט – אחריות

אדר – נתינה

ניסן – אחדות ושונות

אייר – כבוד

סיון – עבודה בצוות

תמוז – ביטחון ובטיחות

נושאים קשורים

תגיות

שתף דף זה

468 ad